Studiebesök till Stockholm

Redan då vi grundade Project LIV visste vi att vi så snabbt som möjligt vill bygga broar och samarbeten mellan de Nordiska länderna och på så sätt samla på oss erfarenheter och råd från organisationer som har varit verksamma mycket längre än oss. Eftersom Sverige ligger nära både kulturellt och språkmässigt gick vår första studieresa till Stockholm. Senaste fredag träffade Nina och jag Hélèn Benno, generalsekreterare på stiftelsen Min stora dag, Johanna Pewre och Marika Cassel som arbetar på avdelningen för Fakta och Råd på Barncancerfonden och Aron Anderson, den hjulbente äventyraren. Vi samlade på oss välkomna boktips som vi kommer att tipsa om senare under våren. Men redan nu kan ni kolla in Barncancerfondens webbutik. Här finns också väldigt böcker som berör långtidssjuka barn överlag.

IMG_0705

Hélèn Benno, Nina och Johanna

IMG_0706

Johanna, Aron Anderson och Nina

Vi tog också tillfället i akt att ta oss tid med Nina att sitta ner och fundera på föreningens framtid. Framtiden känns spännande och det finns mycket kvar för vår förening att göra. Detta är bara början.

/Johanna